Panço yapımı

Ebru içi ördüğüm paçoyu sizlerle paylaşmak istedim. Ayrıca buna takım olsun diye birde şapka ördüm.

Pançonun yapılışını şöyle tarif edebilirim.

46 ilmek atıyoruz. Ve 3 sıra haroşa örüyoruz. Daha sonra 4. haroşada 5 ilmek ör 1 ip dola, 4 ör 1 ip dola şeklinde sıra sonuna kadar gidiyoruz. Arkada ise doladığın ipleri birlikte al ki delikler oluşsun. (İstersen kordon yapar ponponlu ip olarak boğazdan bağlarsınız). Şimdi sıra üçgen formunu kazandırmaya geldi.

21 tane ör 1 ip dola 4 ilmek ör 1 ip dola 21 tane ör.

Bu şekilde devam ediyoruz. 6 delikte bir burgu yaparak saç örgüsü yaptım ben. Bu arzunuza kalmış birşey. İstenilen boya gelene kadar artırarak devam edebilirsiniz. İstenilen boya geldiğinde ise 2 sıra haroşa yapınki pançonuzun uçları kıvrılmasın. Kolay gelsin.

Şapka:

Nako supra ile 45 ilmek attım. 4 düz 2 ters lastik ördüm. 7 cm kadar kalın bir lastik örgü oluyor. Daha sonra 3 ilmekte bir artırıyoruz sıra sonuna kadar bu artırmaları yapıyoruz. 10 cmde haroşo ördüm. Ve sıra keserkende 2 ilmek bir alınarak eksiltiyoruz. Bu eksiltme işlemini ilmek sayınız 10  ilmek falan kalana kadar devam ettirip kalan ilmekler içinden ip geçirip büzüyor ve dikiyoruz. Yapımı çok kolay. İsterseniz tepesine ponpon yapabilirsiniz. Çok güzel bir model. Kahverenginde yaparsanız çikolatalı keke benziyor.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !